Podatkovna skladišča

Verjetno se tudi vi soočate s težavo nenehnega večanja količine podatkov in stalnim problemom zagotavljanja razpoložljivih kapacitet za njihovo shranjevanje? Če je tudi za vaše podjetje pomembna stalna in hitra razpoložljivost podatkov, potem so rešitev podatkovna skladišča.

To so pravzaprav visoko razpoložljiva, hitra in razširljiva diskovna polja, ki konsolidirajo diskovni prostor v enotno polje, do katerega lahko dostopa večje število strežnikov. Rešitev odpravlja razpršenost diskovnih zmogljivosti, ki ne pomeni zgolj težav pri obvladovanju razpršenosti kapacitet na večih lokacijah, temveč tudi veliko tveganje za izgubo podatkov ali varnostno tveganje.

Ločimo tri osnovne arhitekture podatkovnih skladišč: centralizirano, distribuirano in federativno

Centralizirana arhitektura podatkovnega skladišča je sestavljena iz osrednjega podatkovnega skladišča in iz množice področnih skladišč. Značilnost te arhitekture je, da se področna skladišča polnijo izključno iz osrednjega.

Distribuirana arhitektura temelji na množici povezanih, a samostojnih področnih shramb, ki tvorijo podatkovno skladišče. Pomemben koncept je skupno podatkovno vodilo, ki omogoča izgradnjo podatkovnega skladišča.

Federativna arhitektura je novejša, hibridna rešitev, ki temelji na skupnem poslovnem modelu. Trenutno je njena največja pomanjkljivost, da je še v fazi uveljavitve in da še ni sprejeta s strani proizvajalcev sistemov za podatkovno skladiščenje.

Za določitev učinkovite in ustrezne arhitekture podatkovnega skladišča, ki rezultira v zagotovljenem primernem odzivnem času in učinkoviti izrabi virov, je nujno poznavanje lastnosti posameznih arhitektur, pozitivnih in negativnih. Pravilna odločitev zmanjša tveganje v novih projektih podatkovnega skladiščenja (po nekaterih virih propade kar 70% projektov podatkovnih skladišč), prispeva k izboljšanju obstoječih podatkovnih skladišč z novimi področnimi skladišči zaradi odprtosti sistemov ter omogoča optimizacijo preveč centraliziranih podatkovnih skladišč.

V podjetju ATR.SIS poskrbimo za vse faze implementacije podatkovnih skladišč, katerih končni cilj je optimalna, naročniku prilagojena rešitev.
 

Izbira ustrezne tehnologije

Pri izbiri tehnologije podatkovnih skladišč imamo danes na voljo najrazličnejše možnosti, njihova izbira pa je odvisna od naših potreb, pa tudi zmožnosti.

Osnovna sta dva načina shranjevanja in dostopa do podatkov:

HP NAS rešitve

NAS (Network Attached Storage) izkorišča obstoječo lokalno omrežno povezavo (LAN – Local Area Network) za dostop in shranjevanje podatkov na centralno lokacijo. Uporablja se v malih in srednje velikih okoljih, kjer ni velike količine podatkov in prenos podatkov preko lokalne mreže ne predstavlja prevelike obremenitve.

HP SAN rešitve

SAN (Storage Area Network) uporablja optične povezave med podatkovnim skladiščem in strežniki. Optične povezave tvorijo ločeno okolje - omrežje, ki je popolnoma neodvisno od obstoječega lokalnega omrežja. To omogoča nemoten prenos podatkov med strežniki in podatkovnim skladiščem in ne obremenjuje javnega lokalnega omrežja. Uporablja se v srednjih in velikih okoljih.

Vprašajte nas!

Kontaktirajte nas, zahtevajte ponudbo ali servisni zahtevek prek kontaktnega obrazca prek kontaktnega obrazca in odgovorili vam bomo kar najhitreje!

Prejmite obvestila

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

ATR.SIS d.o.o.