Novi superračunalnik Leonardo, ki ga gosti italijanska družba Cineca iz Bologne, je skoraj dokončan. Vgradnja več tisoč komponent s skupno težo okoli 380 ton ter vzpostavitev okoli 15.000 povezav med gradniki je zahtevala kar 750 človek dni intenzivnega dela. Gre namreč za enega izmed redkih predstavnikov t.i. »exa-scale« superračunalnikov, ki jih v Evropi gradi Skupno podjetje za evropsko visoko zmogljivostno računalništvo (EuroHPC). Bližnji, čeprav okoli petindvajset krat zmogljivejši sorodnik slovenskege Vege – ta že več kot leto in pol znanstvenikom pomaga pri pomembnih odkritjih in predstavlja največjo slovensko raziskovalno infrastrukturo - bo dokončno nared meseca aprila. Tako kot Vego, je tudi Leonarda v celoti sestavilo podjetje ATR.SIS iz Trzina skupaj s svojimi partnerji.
V okviru nastajajočega centra Tecnopolo Bologna, ki bo sčasoma postal eden največjih visokotehnoloških centrov na svetu, stoji pomemben gradnik evropske samostojnosti na področju superračunalniških zmogljivosti. Ko bo do konca dograjen, bo Leonardo eden izmed najzmogljivejših tovrstnih sistemov na svetu, sposoben izračunati več kot dvesto petdeset bilijard operacij na sekundo (250 PFLOP), obenem bo imel kar 100 petabajtov skupnega diskovnega prostora. Še podatek za poznavalce, njegova FP16 AI zmogljivost bo 10 ExaFLOP. Omenjene številke bi ga uvrstile na tretje mesto globalne superračunalniške lestvice TOP500, če bi bil dokončan v trenutku nastajanja tega prispevka. V fazi, ko nekaj gradnikov še manjka, na omenjeni lestvici zavzemo visoko, 4. mesto (HPL zmogljivost (High-Performance Linpack) 174.7 PFLOP).
Tako kot pri projektu postavitve slovenskega superračunalnika Vega, ki se nahaja v prostorih Instituta informacijskih znanosti Izum v Mariboru, je ključno vlogo pri projektu igralo slovensko podjetje ATR.SIS iz Trzina, ki je v okviru projekta skupaj s svojimi partnerji izvedlo vse aktivnosti, povezane s postavitvijo sistemske
infrastrukture, postavitve vseh komponent superračunalnika, podpornih in mrežnih sistemov ter zagona infrastrukture.
Supperračunalnik Leonardo sestavlja 136 BullSequana XH2000 tekočinsko hlajenih strežniških omar polne višine.
Superračunalnik Leonardo sestavljajo BullSequana XH2000 strežniška vozlišča francoskega proizvajalca Atos, za katerega je to doslej po obsegu največji tovrstni projekt, kljub temu pa je bil zgrajen v rekordno kratkem času.
Vsako strežniško vozlišče je opremljeno s štirimi NVIDIA Tensor Core GPU-ji (NVIDIA Ampere arhitekture) in enim Intel CPU procesorjem (Ice Lake ali Sapphire Rapids). Skupaj bo v vseh vozliščih 14.000 NVIDIA GPU procesorjev z zmogljivostjo kar 10 ExaFLOP FP16 AI, s čimer se bo veliko število simulacij (Quantum Espresso, SPECFEM3D, MILC...) lahko izvajalo dobesedno v realnem času. Tako gostoto strojnih virov in energetsko učinkovitost so Atosovi inženirji
dosegli z neposrednim tekočinskim hlajenjem. Hladilna tekočina kroži skozi posebne hladilne elemente, nameščene neposredno na matične plošče znotraj strežnikov pa tudi podatkovnih in management stikal ter napajalnikov in na ta način odvede okoli 95 odstotkov vse proizvedene toplote.
Posamezna vozlišča med seboj povezuje visokozmogljivo omrežje NVIDIA Mellanox HDR 200Gb/s InfiniBand s pospeševalniki, ki omogočajo izjemno nizko latenco in visoko podatkovno prepustnost. Ta je ključnega pomena, saj sistemu omogoča vzporedno procesesiranje obsežnih simulacij na večjem številu vozlišč. Praktično neomejeno skalabilnost zagotavlja t.i. Dragonfly+ mrežna topologija, ki združuje več kot 800 mrežnih stikal in 25.000 optičnih kablov različnih dolžin, rezultat pa so
izjemni rezultati AI in HPC simulacij.
Projekt nastaja v okviru organizacije EuroHPC Joint Undertaking, skupne iniciative Evropske unije, njenih članic in zasebnih partnerskih podjetij s ciljem močno povečati zmogljivost vseevropske mreže superračunalnikov v prihodnjih letih. Eden izmed ciljev iniciative je tudi pohitriti razvoj na področju strojne in
programske opreme in s tem doseči delno neodvisnost od drugih držav zunaj EU-ja. Nekaj predstavnikov bo ob dokončanju celo vstopilo v klub ekskluzivne družine exascale sistemov, torej takih, ki zmorejo več kot trilijon operacij na sekundo. Vsa omenjena računska moč bo na voljo evropskim raziskovalnim ustanovam ter zasebnim podjetjem, ki delujejo na področjih, kot so umetna inteligenca, personificirana medicina, razvolj novih zdravil in materialov, bio inženiring, napovedovanje vremena in
boj proti podnebnim spremembam.
Nastajajoči Tecnopolo Bologna bo eden največjih visokotehnoloških centrov na svetu.
V vse bolj negotovih globalnih okoliščinah, ki smo jim priča, postaja segment HPC računalništva (High-performance computing) vse bolj geostrateško vprašanje, saj bo od razvoja na tem področju odvisno, kako se bodo Evropska unija in njene članice spopadale s prihajajočimi izzivi na področju znanosti in tehnologije. V zadnjih letih so velike premike v tej smeri naredile predvsem Združene države Amerike, Kitajska in Japonska, ki so prepoznale, da je HPC segment eden izmed
pomembnih temeljev za ekonomsko uspešnost držav ter uspešnost spopadanja z okoljskimi in socialnimi vprašanji.
V okviru iniciative EuroHPC trenutno že deluje pet superračunalnikov, in sicer v Bolgariji, na Češkem, Finskem, v Luxembourgu in Sloveniji. Okvirno hkrati s superračunalnikom Leonardo bosta zaživela še po eden na Portugalskem in v Španiji, v prihodnje pa bo sledilo še več sistemov. Obeta se tudi mreža kvantnih računalnikov, ki bodo v prvi fazi namenjeni razvojno-raziskovalnim projektom, lokacije zanje pa so že določene. Eden izmed skupno petih bo stal neposredno ob Leonardu v Bologni.
Superračunalnik Leonardo v številkah:
Povezave:
https://leonardo-supercomputer.cineca.eu/
https://eurohpc-ju.europa.eu/leonardo-inaugurated-europe-welcomes-new-world-leading-supercomputer-2022-11-24_en
ATR.SIS d.o.o.
Izboljšajte svojo produktivnost z novimi monitorji HP E-Series G5
Nova generacija HP EliteDisplay monitorjev, ki je namenjena tako uporabi v domačem, kot poslovnem okolju, zajema enajst trajnostno oblikovanih modelov z velikostjo od 21,5 do 44,5 palcev. Zaznamujejo ...
Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.
Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.
Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:
Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).
Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.
Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.
Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.
Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.
Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.
ATR.SIS d.o.o.